

A "Tudomány Világnapja a Békéért és a Fejlődésért" (rövidebben: A "Tudomány Világnapja") az UNESCO által támogatott ünnepnap (október 10.), aminek célja a tudomány népszerűsítése. A tudomány világnapja nem hivatalos állami ünnep.
Ezen a napon:
- Nyílt napokat tartanak egyes intézményekben, hogy a tudomány szerepét a békés fejlődésben bemutassák az érdeklődő lakosságnak.
- Az iskolai osztályokba tudósokat és ismeretterjesztő előadókat hívnak meg, akik arról beszélnek, hogy a tudomány és a technológia hogyan változtatja meg a mindennapi életünket. Ismertetik a tudományos életpályákat a fiatalok előtt.
- Tudományos múzeumok speciális túrákat tartanak.
- Egyes kormányok ezen a napon a nyilvánosság elé tárják a tudományos kutatások további támogatásának szándékát és módjait.
Az előadáson bemutatott prezentáció a magyar, illetve magyar származású Nobel díjasokat és munkásságukat ismertette. Külön foglalkoztunk az egészségügyi vonatkozással is bíró magyar felfedezésekkel, például:
- Szentgyörgyi Alberttel, akinek munkássága a C vitaminhoz kapcsolódik, melynek különösen fontos szerepe van az egészségmegőrzésben. A mai, stresszhatásoknak kitett ember számára különösen fontos a megfelelő vitaminbevitel a szervezetbe.
- Semmelweis Ignáccal, az anyák megmentőjével, aki a baktériumok elleni védekezés úttörője volt. Mivel a gyermekek gyakran sérülnek meg, fontos ismerniük a fertőzések elleni védekezés fontosságát.
A magyar tudományos eredményeket méltató videó:
A gyerekeknek feladatként egy magyar tudományos sikerről kellett prezentációt készíteni. Szinte mindenki a Rubik kockát választotta :-).